רקע ותיאור

בעשור האחרון יש עליה דרמטית בהיקף, במורכבות, ובגודל בסיסי הנתונים הנאספים לצרכים מדעיים ומסחריים שונים. עלייה זו בזמינות נתונים, עם מבנים מגוונים, צפויה להשפיע על כל תחומי הידע האקדמי והפעילות הכלכלית בכללותה. ברור אם כן, שהיכולת לנהל ולארגן, לנתח ולהבין, נתונים שונים ומגוונים חשובה היום מאי פעם. יכולת זו היא בבסיסה רב-תחומית, ודורשת ידע והבנה והכרות עמוקה עם כלים חישוביים, סטטיסטיים, ומערכות מידע.


ההכרה הרחבה בצרכים אלו והדרישה לאנשי מקצוע וחוקרים עם ההתמחות הנ"ל הביאה בשנים האחרונות להקמה של מספר לא מבוטל (וגדל בהתמדה) של תכניות במדעי נתונים. התוכנית הדו-חוגית משותפת לחוגים בסטטיסטיקה ומערכות מידע, מעוגנת בפקולטה למדעי החברה ומכשירה תלמידים לתואר ראשון. התוכנית מכשירה בוגרים עם ידע עמוק ורחב בתחומי הידע הרלוונטיים. בפרט התוכנית מקנה יסודות איתנים במתימטיקה, בחשיבה אלגוריתמית וחישובית, בכלים, שיטות וחשיבה סטטיסטית, ומקנה הבנה בבסיסי נתונים גדולים ומבוזרים. התוכנית תאפשר לבוגריה להשתלב בתפקידי מפתח ב"תעשיית המידע" הן כמפתחי תוכנה בתעשיית ההייטק והן כאנליסטים במגוון רחב של חברות וגופי ממשל. בוגרי התכנית יוכלו, כמובן, להמשיך ללימודים מתקדמים באחד מהחוגים הרלוונטיים. כיאה לתוכנית המעוגנת במדעי החברה מדגישה התכנית היבטים בין תחומיים, כולל היבטים אתיים בניתוח נתונים ותכנים כלליים במדעי החברה.


התכנית מיועדת למועמדים מצטיינים ובעלי יכולות גבוהות. בפרט דרוש ידע, רקע ויכולת מתמטית. כתכנית דו-חוגית, נדרשים המועמדים לעמוד בתנאי הקבלה של שני החוגים.


University picture